Reit im Winkl

Pomer zjazdoviek (km)
21.1 21.1 2.2
Skipas (deň/týždeň)
29 eur / 233 eur
Sezóna
7. 12. 2018 – 7. 4. 2019

Nemecká romantika

Malá horská dedinka s kostolíkom, starými domčekmi a úzkymi uličkami, položená na náhornej plošine s ďalekým rozhľadom, je veľmi všestrannou zimnou destináciou. Pobyt si tu užijú nielen rodiny s deťmi. Reit im Winkl, situovaný medzi Kufsteinom a Salzburgom, je z veľkej časti Česka pohodlne dostupný aj na predĺžený víkend a viac než dostatočne rozmanitý. Môžete sa tu venovať zjazdovému lyžovaniu pre začiatočníkov aj stredne pokročilých cez bežkovanie v údolí aj na náhorných plošinách až po sánkovanie alebo vychádzky na snežniciach, a to v malebnej a premenlivej horskej krajine. Letovisko má vysokú ubytovaciu kapacitu v penziónoch a apartmánoch, pokojný turistický pulz a nechýba mu ani bazén.

Stredobodom areálu je mierna a rozľahlá pláň na rakúskej strane, z ktorej sa o trochu strmšie vypína vrchol Steinplatte. Priamo z vrcholu sa spúšťajú tunajšie najnáročnejšie trate – bezproblémové červené a jedna krátka bubnovitá čierna. V nižších partiách a ďalej od vrcholu sa rozlievajú nenáročné a priame diaľnice. Z plání pod Steinplatte vychádzajú menej frekventované a členitejšie zjazdovky po strmších svahoch do postranného údolíčka, kde je na čistinkách alebo v riedkom lese dostatok priestoru aj na nenáročný freeride. Masy sa sústreďujú okolo pohodlných sedačiek na prehľadných pláňach pod Steinplatte, pôžitkári zamieria skôr do dlhého a strmšie zarezaného postranného údolíčka sprístupneného dvoma sedačkami. Mierna lúka Winklmoosalm je pokojným útočiskom mierne pokročilých lyžiarov, prechodne sa zaplní len lyžiarmi prechádzajúcimi z Reit im Winklu na Steinplatte. Cvičná lúka a detský park sa nachádzajú priamo v centre Reitu, ale v pláne je vybudovať cvičné zázemie aj na Winklmoosalme.

Trate sú obslúžené modernými pohodlnými sedačkami, dve z nich majú aj vyhrievané sedadlá. Pohodlný výjazd a pohodlný zjazd sú najvďačnejším lákadlom priemerných lyžiarov, a tak práve na hlavnej pláni je vždy najrušnejšie. Steinplatte priťahuje skôr menej náročných lyžiarov, a tak ruch nebýva ani pri väčšej návštevnosti taký hektický ako v športovejších strediskách. Steinplatte je súčasťou lyžiarskej oblasti Schneewinkel so spoločným skipasom a bezplatným skibusom medzi jednotlivými areálmi. Má chladnejšiu mikroklímu, vďaka ktorej máva celá oblasť Schneewinkelu navzdory nízkej nadmorskej výške (Reit leží v 700 m n. m.) výrazne viac snehu ako napríklad neďaleké strediská Zell am See či Saalbach.

Horská lúka Winklmoosalm s lyžiarskym areálom sa rozkladá trochu vyššie nad Reitom – predtým bolo nutné vystúpiť po vysokohorskej mýtnej ceste, od r. 2009 je však Winklmoosalm spojený s údolím kabínkovou lanovkou, ktorá štartuje z osady Seegatterl 5 km od Reitu. Skibus z Reitu na Seegatterl jazdí v polhodinových intervaloch a je pre lyžiarov, bežkárov aj peších zadarmo. Upravované bežecké stopy na klasiku aj na korčuľovanie v celkovej dĺžke 150 km vybiehajú priamo z dediny alebo z jej okolia. Bežkári si môžu vyberať zo 17 nových označených trás všetkých náročností.

Forbes tip

Veľmi obľúbenou horskou chatou je masívna starobylo vyzerajúca drevenica Stallen Alm, vnútri členená do mnohých útulných „izbičiek“ https://www.stallenalm.com/


Kde sa najesť

Veľmi obľúbená horská reštaurácia s medzinárodnou kuchyňou, kde si na svoje prídu aj vegetariáni http://www.portobello-restaurant.de/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral