Zugspitze

Pomer zjazdoviek (km)
2.9 14.1 0
Skipas (deň/týždeň)
46 eur / 247 eur
Sezóna
16. 11. 2018 – 1. 5. 2019

Super stredisko pre lyžiarov aj sánky

Zugspitze je nielen najvyšším bodom Nemecka a malým exľadovcovým areálom, ale vonkoncom aj zážitkovou horou, prinajmenšom pre zberateľov výhľadov. Vrcholová panoráma je neskutočne ďaleká a zahŕňa až päťsto alpských vrcholov. Zugspitze je z toho dôvodu aj tradičným výletným cieľom, a to tak pre Nemcov, ako aj cestovateľov z Európy a Ázie. Prakticky pozdĺž všetkých zjazdoviek sa dá aj sánkovať, takže je aj známou „sánkarskou horou“.

 

Zugspitze je najvyššie položené lyžiarske centrum v okolí Garmisch-Partenkirchenu s malou, ale pestro tvarovanou ľadovcovou kotlinou. Vysokohorskú terénnu misu, otočenú k juhovýchodu, pretínajú štyri hlavné lanovky a vleky, nepočítajúc krátky a nenáročný svah na zvyšku ľadovca – prevýšenie jednotlivých tratí je okolo 300 m, najdlhší zjazd prekonáva 600 m. Centrálna červená trať pozdĺž 6-sedačky Sonnenkar poteší poctivým červeným sklonom aj šírkou, okolité trate sú už trochu užšie, zato hravo premenlivé. Veľmi svižný sklon majú aj obe červené trate pozdĺž vleku Weisses Tal, ktorý v podstate susedí so 6-sedačkou Sonnenkar. Modrá zjazdovka pozdĺž 6-sedačky Wetterwandeck je už o dosť lenivejšia, zato sa od jej hornej stanice „opusteným“ údolíčkom smerom k vleku Brunntal prediera tunajšia najdlhšia zjazdovka – neposedná s červenými padákmi, prerušenými krátkymi rovinkami.

V každom prípade Zugspitze je lyžiarske stredisko plné superlatívov. Až do neskorej jari je magnetom pre všetkých lyžiarov, snoubordistov, vyznávačov carvingu a freestylerov. Snehovú pokrývku, ktorá je vďaka nadmorskej výške takmer 3 000 metrov zaručená, podporuje navyše systém zasnežovania.

https://zugspitze.de/de/winter

Forbes tip

Alpský rodinný hotel, v ktorom sa tradícia stretáva s modernými trendmi, je ideálnym miestom na odpočinok po náročnej lyžovačke. Na svoje si prídu milovníci sauny, wellness a masáží.

http://www.loewen-strauss.de/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

 


Keď si dáte pauzu

Vyjdite na vrchol! Na vrchol Zugspitze a na Zugspitzplatt, ľadovcové plató pod vrcholom, vedú hneď tri prístupové trasy lanovkami. Z nemeckej strany od Eibsee sa dá zhruba každú hodinu vyjsť zubačkou na Zugspitzplatt, čo trvá necelú trištvrte hodinu, z toho polovicu času strávite v tuneli. Cesta visutou kabínou z Eibsee priamo na vrchol je rýchlejšia (15 minút), k zjazdovkám sa však treba nechať odtiaľ zniesť ešte lanovkou Gletscherbahn. Visutá lanovka z Eibsee je jednou z NAJ, čo sa prevýšenia týka (takmer 2 000 m!), pričom novovybudovaná lanovka (v prevádzke od decembra 2017) pridá ešte „najvyšší stĺp“ a „najväčšie voľné rozpätie lán“.

Na vrchol stúpa aj visutá kabínová lanovka z rakúskeho Ehrwaldu. Na vrchole je komplex budov s obchodíkmi, múzeom, reštauráciou a, samozrejme, terasou s panorámou 500 alpských vrcholov. Na Zugspitzplatte stojí robustná bavorská „drevenica“ so samoobslužnou reštauráciou Sonn Alpin, na vrchole je ďalšia reštaurácia vr. haute cuisine, hlavne pre turistov.


Kde sa najesť

Milovníci tradičnej nemeckej kuchyne a nemeckého piva si prídu na svoje v pivovarskej reštaurácii Dampfbierbrauerei. https://www.dampfbierbrauerei.de/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral