Tre Cime

Pomer zjazdoviek (km)
18 40 19
Skipas (deň/týždeň)
50 eur / 262 eur
Sezóna
17. 11. 2018 – 7. 4. 2019

Okolo skalných veží

Len kúsok od rakúskej hranice, na rozhraní Južného Tirolska a provincie Belluno, leží jedna z perál Dolomitov, tri horské zuby Tre Cime de Lavaredo (Drei Zinnen) a okolo nich nádherné svahy ako stvorené na lyžovanie. Krásne výhľady sú jedným z veľkých plus tohto rezortu, ale lyžovanie tu vás zaujme aj svojou technickou rozmanitosťou. Pre nadšených športovcov rozhodne odporúčame veľký panoramatický okruh, keď za jeden deň stihnete päť vrcholov a nespočetne veľa ostro rezaných oblúkov. Oproti inému krásnemu a slávnemu okruhu, Sella Ronde, má Giro delle Cime výhodu – ešte nie je také známe, a tak sa tú vyhnete davom. Tu pod Tre Cime je 110 kilometrov zjazdoviek a všetky sú veľmi rozmanité, každá trochu iná, takže aj keď jazdíte celý víkend, ani na minútu sa nebudete nudiť. Užijú si to tu aj odvážni profíci – napríklad trať Holzriese má v najprudšom mieste sklon 72 percent.


Ako sa jazdí Giro delle Cime

Obísť Tre Cime de Lavaredo vám zaberie niekoľko hodín, ale zážitok budete mať na celý život. Celá trasa sa dá absolvovať tak, aby ste vždy mali perfektný sneh, a pritom vás už príjemne hrialo slniečko. Z Innichenu vyrazte ráno vlakom smerom na Vierschach – je to iba jedna  zastávka – a vystúpite priamo pred lanovkou. Vyjdite nahor pod Helm, odkiaľ je ráno krásny výhľad na Rotwand, a dajte si na rozjazdenie hneď ráno zjazdovku pod Helmom, keď je tam najlepší sneh. Potom vyjdite až na vrchol Helmu a odtiaľ si dajte slnečnú zjazdovku smerom na Rotwand. Pokračujte na Stiergarten, odkiaľ sa pokocháte aj výhľadom na Tre Cime. O niečo ďalej si v horskej chalupe Henn Stoll dajte neskoré raňajky alebo pohárik šnapsu. Potom sadnite na kabínkovú lanovku a choďte hore na Rotwand – a ak nie ste ešte hladný, je lepšie dôjsť až na Col d’la Tenda, kde varí Rosalia a pečie tiež úžasné koláče. Opýtajte sa jej na recept, dá vám ho! Po obede sa vydajte do údolia Val Comelico a vyjdite späť až na Helm, tam relaxujte na slniečku, pokojne si počkajte až na jeho západ. Alebo zíďte do polovice kopca, kde je Jägerhütte, a tam si môžete dať niečo pod zub. A potom s poslednými lúčmi slnka vyrazte na zjazd do údolia. Potom už zostáva iba sauna, dať si hore nohy a pocit nirvány sa dostaví.


Keď si dáte pauzu

Užite si malebné večery v kaviarňach a v reštauráciách v stredovekom centre Innichenu. Zaplaťte si injekciu adrenalínu do žíl v podobe jazdy ratrakom pri upravovaní jednej z najprudších alpských zjazdoviek, 72-percentnej Holzriese. Pod Tre Cime majú tiež jediné voľne žijúce stádo sobov v Taliansku. Možno budete mať na prechádzke šťastie a stretnete ich v lesoch. Keď nie, choďte sa pozrieť na každodenné kŕmenie k hornej stanici lanovky na Rotwande, kde im servírujú islandský lišajník.

Forbes tip: Kde bývať

Ubytujte sa v centre Innichenu (San Candido). K svahu to síce budete mať ďalej, ale v lyžiarkach môžete nasadnúť na miestnu lokálku a prejsť jednu zastávku priamo pod lanovku. Rozprávkový Innichen s kúzelným historickým centrom vám to bohato vynahradí. Naše obľúbené apartmány Zin Senfter priamo na námestí patria miestnemu úspešnému mäsiarovi Senfterovi. Penzión má vkusné alpsky zariadené izby a saunu so skvelým výhľadom priamo na vrcholky Tre Cime.

http://www.zinsenfter.com/en/zin-senfter/welcome.html

Kde sa najesť

V Toblachu, za útulnou zasklenou verandou Michelinom ocenenej reštaurácie Tilia, pripravujú jedlo v duchu jednoduchej filozofie. Suroviny na tanieroch vyniknú vo svojej pôvodnej kráse, žiadne prekombinované pokrmy. Len miestna produkcia, jedlé kvetiny a čerstvé ryby. A k tomu skvelé vína – medzi nimi napríklad aj fľaše od výnimočného českého autentistu Nestarca.


Skvelé pre deti

O rodinnú zábavu je v krajine spiaceho velikána hory Haunold postarané. Pre deti je tu celý veľký skiareál, kde ich môžete bez strachu nechať trénovať prvé oblúky na lyžiach. Hore na Rotwande zas nájdu obrie snehuliaky a žije tam aj miestne stádo sobov.


Skipass a jeho rozsah

Platí pre všetky strediská pod Tre Cime a blízke okolie (lanovky na Helm, Stiergarten, Rotwand, Haunold a v skiareáli Ski Area Comelico plus vleky v Prags, Rienza Skicenter Dobbiaco, vo Waldheime/Seste a na Kreuzbergu).


Čo so sebou

Sánky: Na miestnych kopcoch je hneď niekoľko sánkarských dráh.

Skialpy: Svahy okolo Tre Cime priam vyzývajú na výlety na skialpoch a adrenalínovú akciu. Sedlo medzi strednou a západnou vežou za dobrých podmienok môžete vyjsť z veľkej časti na lyžiach a po severnom svahu zísť nadol.