Jungfrau

Pomer zjazdoviek (km)
102 124 36
Skipas (deň/týždeň)
cca 50 eur / 279 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 28. 4. 2019

Po stopách Jamesa Bonda

Tu stráži zimné kráľovstvo trojica velikánov Eiger, Mönch and Jungfrau. A pod nimi leží rozľahlý lyžiarsky rezort skladajúci sa z terénov okolo Grindelwaldu a Wengenu. Z druhej strany údolia ich stráži Schilthorn, alebo tiež Piz Gloria. Tu pod kráľovnou hôr Jungfrau nájdete v štyroch strediskách vyše 260 kilometrov zjazdoviek, od tých začiatočníckych až po vražedne strmú trať s priliehavým názvom Inferno. Patrí medzi najťažšie zjazdy Švajčiarska a slávna je aj svojou strednou partiou s pekelne úzkym žľabom. Lyžiarska oblasť pod Jungfrau je rozmanitá, s dlhými tiahlymi zjazdmi a členitými svahmi Schilthornu, ktorá je obľúbená aj pre freeride. Páčiť sa tu však bude aj nelyžiarom, ktorí sa môžu kochať zimnou krásou hôr na 100 kilometroch upravených peších tratí.

Pozor na to, že do dediniek Wegen a Mürren nesmú jazdiť autá. Celým rezortom pod Jungfrau sa však preplieta železnica, takže doprava je tu jednoduchá. A vlakom tu môžete jazdiť v rámci skipasu, napríklad až do 3 454 metrov na Jungfraujoch, najvyššie položenej stanice v Európe. Nenechajte si ujsť tamojšiu vyhliadku a observatórium Sphinx.


Keď si dáte pauzu

Kochajte sa. Hore na Schilthorne si z otočnej panoramatickej reštaurácie Piz Gloria vychutnajte epické výhľady na dve stovky vrcholov švajčiarskych Álp. Ak si potrebujete zvýšiť adrenalín v krvi, prejdite sa po zavesenom moste Thrill Walk alebo hľadajte stopy agenta s povolením zabíjať. Schilthorn si totiž zahral aj v jednej zo slávnych bondoviek. Dole v údolí sa môžete zase pokochať sochami z ľadu, ktoré tu každý rok vytvárajú umelci z celého sveta. Alebo sa bežte sánkovať, špeciálnych dráh je tu na kopcoch celý rad.

Forbes tip: Kde bývať

Zažite švajčiarsku starosvetskosť v horskej chate s krbom, s teplou kožušinou pod nohami a výhľadom na rozprávkovo zasneženú krajinu a ľadové štíty Jungfrau.

http://www.hotel-aspen.ch/en

 


Skvelé pre deti

V miestnych rezortoch sú na deti pripravení stovkou kilometrov pozvoľných zjazdoviek, ale aj výhodnými skipasmi pre deti. Tí najmenší, ktorí ešte nemali šesť rokov, jazdia zadarmo. A v sobotu k jednému dospeláckemu skipasu dostanete tri juniorské (pre deti do 15 rokov) zadarmo.

Skvelé pre snoubordistov

Na doske si užijete snowparky vo Grindelwald-Firste a Mürren-Schilthorne.


Čo so sebou

Plavky: Vo Wengene je niekoľko kúpeľov, kde sa môžete po lyžovačke zahriať a zrelaxovať.

Skialpy: Vyrazte na najväčší alpský ľadovec Grosser Aletschgletscher a z hornej stanice Eggishornu dôjdite na Konkordiaplatz, kde sa ľadovce stretávajú hneď zo štyroch strán.

Sánky: Oblasť po Jungfrau je slávna aj tým, že je tu celý rad sánkarských trás, medzi nimi aj vôbec najdlhšia sánkarská dráha v Alpách.