Davos

Pomer zjazdoviek (km)
69 125 51
Skipas (deň/týždeň)
cca 58 eur / 341 eur
Sezóna
22. 11. 2018 – 22. 4. 2019

Slnečné kúpele pre hýbateľov sveta

Slnečné kúpele Davos, to je ideálne miesto, kde sa zrelaxovať, načerpať energiu, zalyžovať si – a pritom neopustiť pohodu mesta so všetkou jeho infraštruktúrou. Davos je jedno z najvyššie položených miest Európy a spolu so susedným Klosters tiež dvojrezortom ponúkajúcim špičkové svahy a stopercentné zimné vyžitie. Švajčiarsky Davos vysoko v horách totiž nie je iba Svetové ekonomické fórum, každoročný zraz bohatých a dôležitých, ktorí hýbu svetom, ale hlavne rajom zimných športov a všetkých radovánok na snehu. Pre lyžiarov ponúkajú Davos a Klosters celkovo šesť moderných areálov s rozsiahlymi a pestrými svahmi. Nájdete tu snowparky, offpisty, dlhé trate a nádherné výhľady. Pozvoľné trate Parsennu, carvingovo vyzývavý Jakobshorn a tiež svahy Pischy zasľúbené freeridu. Madrisa je hlavným svahom nižšie položeného Klosters. Rinerhorn ponúka ľahšie upravené trate a pohodlný nástup z údolia. Pre odpočinkový deň si zájdite na Schatzalp za odpočinkovým lyžovaním. Zubačka z Davosu na Schatzalp bola postavená už v roku 1899 a o rok neskôr tu bol otvorený hotel a sanatórium Schatzalp, kde na vás aj dnes dýchne atmosféra dovolenky európskej smotánky na prelome storočia. Možno aj kvôli tej viac než storočím overenej tradícii je Davos okrem iného aj obľúbeným miestom britskej kráľovskej rodiny. Ak by ste sa však najdôležitejším ľuďom sveta (a všetkým obmedzeniam, ktoré organizácia Svetového ekonomického fóra nevyhnutne prináša) radšej vyhli, nejazdite do Davosu v druhej polovici januára.


Keď si dáte pauzu

Odpočiňte si v alpskom spa, choďte sa pozrieť do ľadovcového údolia Sertig alebo vyrazte do malebnej dedinky Monstein. Okrem toho, že je tam krásne, tak tam majú aj druhý najvyššie položený európsky pivovar. Dajte si napríklad litrák Svišťa.


Forbes tip: Kde bývať

Milovníkov architektúry nadchne vyše sto rokov starý hotel Schatzalp, historické slnečné kúpele, jedno zo sanatórií na liečenie tuberkulózy, ktoré Davos na prelome minulého storočia preslávili. Schatzalp ohromí odvážnou kombináciou železobetónu s vycibrenou secesnou výzdobou. Dodnes sa zachovalo všetko pôvodné – vrátane výťahu, ústredného kúrenia, farebných vitráží, knižníc, nábytku aj prekrásnych štúk a hlavne atmosféry ako z Veľkého Gatsbyho.

https://walserhof.ch/en/https://www.schatzalp.ch/en/


Kde sa najesť

Jedzte ako králi a nechajte sa inšpirovať európskou aristokraciou. Napríklad jeho kráľovská výsosť princ z Walesu má rád nenápadný malý hotelík Walserhof a jeho tradičnú kuchyňu. Na lyžiach sa pre poctivé jedlo otestované modrou krvou zastavte v horskej reštaurácii Strela Alp v sedle nad Schatzalpom. A večer ako aprés-ski si dajte aspoň pohárik v obľúbenom bare princeznej Diany, klube Casa Antica. Otvoria vám tu vašu osobnú fľašu a dolievať budú len z nej.

Skvelé pre snoubordistov

Milovníci freeridu tu ocenia terény pre profíkov a fanúšikov prašanu, hlavne dlhé zjazdy z Jakobshornu, v Davose si však jazdu nadivoko môžu dobre skúsiť aj začiatočníci. V rezorte nájdete aj snowpark na nácvik nových trikov.


Čo so sebou

Skialpy: Terény na skialpy sú tu skvelé, stačí nasadiť tulenie pásy a vyraziť. Skúste trasu hore na Pischahorn alebo hrebeňovku cez Hüreli.

Plavky: Vzhľadom na počet miestnych wellnessov, sáun a bazénov by bol hriech nevziať si plavky. Každý deň tu môžete vyskúšať iné spa. Určite nevynechajte miestnu oázu vodného relaxu Eau-la-la.

Bežky: Nadchnú vás miestne kilometre a kilometre špičkovo upravených tratí so skvelými výhľadmi.

Korčule: Tu môžete precvičiť svoje piruety aj potrénovať s hokejkou. V Davose majú niekoľko ľadových ringov a korčuľuje sa tu aj na zamrznutom jazere.