Chamonix

Pomer zjazdoviek (km)
57 77 40
Skipas (deň/týždeň)
53 eur / 301 eur
Sezóna
8. 12. 2018 – 1. 5. 2019

Prašan pod Mont Blancom

Z francúzskych lyžiarskych rezortov je Chamonix najbližší a najdostupnejší. Toto malebné horské mesto, kde sa konala vôbec prvá zimná olympiáda v roku 1924, posadí na zadok aj skúsených zimných cestovateľov. Či už výhľadom na masív Mont Blancu, ktorý sa nad Chamonix týči ako všadeprítomný strážca tohto kráľovstva snehu a ľadu, alebo svojimi divokými lyžiarskymi terénmi, ktoré nadchnú hlavne športovcov a milovníkov freeridu. Chamonix ponúka niekoľko lyžiarskych stredísk prepojených skibusmi. Le Savoy a Les Planards sú fajn pre deti a úplných začiatočníkov. Les Houches uspokojí všetkých – rodiny s deťmi aj profíkov, ktorí môžu otestovať miestne čierne zjazdovky, kde sa jazdí aj svetový pohár. Oproti tomu strediská Brévent-Flégère a Grands Montets sú doménou hlavne športovcov a milovníkov adrenalínu. Brévent-Flégère ponúka najkrajšie výhľady na Mont Blanc, freestylové trasy a tiež veľký snowpark. Ten nájdete aj v Grands Montets, lyžiarskom areáli, ktorý sa pýši asi najväčším prevýšením na svete, vyše dvetisíc metrov. Na miestnych svahoch si môžete otestovať aj svoje schopnosti rezať oblúky a prejsť si tu bránky trvale postaveného slalomu. V slnečnom La Vormaine si aj začiatočníci môžu zdokonaľovať freestyle triky. A kvôli Vallée Blanche sa do Chamonix z celého sveta schádzajú hlavne milovníci prašanu a freeridoví experti.


Keď si dáte pauzu

Vypnite hlavu a zrelaxujte telo v krásnych, nedávno otvorených kúpeľoch QC Therme. Vyjdite lanovkou až hore na Aiguille du Midi do výšky 3 843 metrov nad morom. Kochajte sa výhľadom na Mont Blanc a vyrazte na výlet na dotyk od tohto európskeho velikána. Skúste si vyhliadku so psím záprahom a v polovici januára sa môžete pozrieť aj na spektakulárnu udalosť, jedny z najväčších musherských pretekov sveta, Le Grand Odyssée.

Forbes tip: Kde bývať

Krásny, výnimočný, prekliato vysoko. Taký je hotel Terminal Neige pod Mont Blancom. Bývalý útulok pre horalov postavený v roku 1880, dnes útulný (aj keď od civilizácie odrezaný) luxusný kamenný hotel, kam dôjdete len horskou zubačkou na Montevers. Leží vo výške 1 913 metrov nad morom s výhľadom na ľadovcové more Mer de Glace a mýtický masív Aiguilles.

https://montenvers.terminal-neige.com/fr/#!hotel-chamonix/montenvers-mont-blanc


Skvelé pre deti

Tie sa bezpečne naučia lyžovať v areáloch Le Savoy a Les Planards. Bezpečné mierne zjazdy pre ratolesti, ktoré už jazdiť vedia, a skvelú infraštruktúru pre celé rodiny ponúkne Les Houches.

 

Skvelé pre snoubordistov

Na svahoch La Vormaine potrénujú freestyle aj začiatočníci. Svoje hranice potom môžete otestovať v snowparku v Brévent-Flégère, kde nájdete aj Le Big Air Bag – obrí vankúš naplnený vzduchom, ktorý tlmí dopad pri skokoch.


Čo so sebou

Skialpy: Pre tých je táto snežná aréna ako stvorená. Civilizáciou nepokorená krajina, výhľady na strechu Európy a tony, tony, tony nedotknutého snehu. Skúste napríklad trasu Haute Route, ktorá vedie zo Chamonix do Zermattu, a obídete na nej hneď dva alpské velikány – Mont Blanc aj Matterhorn.

Freeridovú výbavu: Milovníkov prašanu z celého sveta do Chamonix láka hlavne Aiguille du Midi, kam vedie lanovka až na hranicu štyritisíc metrov, a slávny 22-kilometrový zjazd Vallée Blanche. Zastavuje sa z neho dych a je len pre skúsených, preto aj keď máte skúsenosti s freeridom, vyrazte s miestnym horským vodcom.

Plavky: Skvelých spa je v Chamonix nespočetne. Vyskúšajte nové QC Therme alebo napríklad hotelové spa v Mercure Chamonix Les Bossons alebo v hoteli L’Heliopic Sweet and Spa.