Alpe d’Huez

Pomer zjazdoviek (km)
70 130 50
Skipas (deň/týždeň)
30 eur / 205 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 22. 4. 2019

Na najdlhšej zjazdovke sveta

Hodinu od Grenoblu leží slnečný ostrov. Tak sa aspoň prezýva Alpe d’Huez, skirezort v Savojských Alpách, kde svieti slnko 300 dní v roku a kde sa v 3 330 metroch nad morom môžete na Le Pic Blanc lyžovať aj v júli. Z toho vrcholu lyžiarskeho komplexu Alpe d’Huez navyše môžete pozorovať panorámu Mont Blancu, Matterhornu a masívu Ecrins. Ale hlavne – z tejto trojtisícovky vedie nadol do údolia najdlhšia čierna zjazdovka sveta, 16-kilometrová trať Sarenne s prevýšením úctyhodných 1 600 m. A Alpe d’Huez má nachystané aj ďalšie ťaháky, napríklad infarktový zjazd Le Tunnel, keď prechádzate 200-metrovým tunelom vytesaným do skaly. Dokopy Alpe d’Huez disponuje 250 kilometrami zjazdoviek, osemdesiatkou lanoviek a vlekov a desiatkami kilometrov upravených trás na bežky. Celý areál skirezortu je rozsiahly a zjazdovky sa ťahajú ďaleko do okolitých kopcov. Okolo centra prevládajú alpské lúky s miernejšími svahmi, ďalej sa dvíha náročnejší terén v skalách. Na svoje si tu však prídu freerideri. V Alpe d’Huez si navyše predĺžili deň, a tak tu zjazdovky a lanovky nezatvárajú už pred západom slnka, ale aj na lyžiach môžete pozorovať, ako sa za súmraku menia farby v údolí, je to dych vyrážajúci zážitok.


Keď si dáte pauzu

Asi poznáte fatbike, snežný bicykel s hrubými pneumatikami. V Alpe d’Huez si ho môžete požičať alebo si rovno dať lekciu s inštruktorom. Navyše tu požičiavajú aj elektrický fatbike, takže sa môžete viac kochať a menej drieť. Vynahradiť si to môžete vo veľkom športovom centre so squashom, tenisom, vyhrievaným bazénom, posilňovňou a horolezeckou stenou, ktoré je v centre Alpe d’Huez. A ak sa ani tam nevybijete dostatočne, tak si rezervujte polovicu marca – vtedy sa totiž v Alpe d’Huez koná zimná verzia slávneho belgického tanečného festivalu Tomorrowland.

Forbes tip: Kde bývať

Vymeňte raz pohodlie a lenivosť hotela za zážitky a pocit súdržnosti. Ubytujte sa v novom štýlovom hosteli Moontain, večer sa podeľte o adrenalínové historky zo svahu a využite ponuky hostela na lyžiarske aj nelyžiarske výlety do okolia.

http://www.moontain-hostel.com


Skvelé pre deti

Centrum Alpe d’Huez obklopujú alpské lúky s miernymi svahmi vhodnými pre začiatočníkov a malých lyžiarov a snoubordistov.

Skvelé pre snoubordistov

Alpe d’Huez láka na kvalitne vybavený snowpark a tiež na svahy, na ktorých sa na snouborde jazdí aj svetový pohár.


Čo so sebou

Výbavu na freeride: Alpe d’Huez sa pýši celým radom skvelých terénov, kde sa vybláznite a nebudete sa chcieť na zjazdovku ani vracať. Nezabudnite však na bezpečnosť a vezmite si lavínové vybavenie.