Jeseníky

Partner regiónu

Jeseníky sú hory s najväčšou istotou snehu v Česku, patria totiž tradične k tým s najvyššou bielou pokrývkou. Vďaka tomu sú rajom pre lyžiarov a bežkárov. Jeseníky zahŕňajú oblasť severnej Moravy a Sliezska. Tvorí ich Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Rychlebské hory a Nízký Jeseník. Po Krkonošiach sú Jeseníky českými najvyššími horami.

celá oblasť je husto posiata turistickými trasami a športovými centrami. Nájdete tu veľa pôvabných miest, ako napríklad Národnú prírodnú rezerváciu Rejvíz, liečové pramene v Lázňach Jeseník či v Karlovej Studánke alebo krasovú oblasť Jeskyně Na Pomezí, ktorá vznikla v období starších prvohôr. Určite stojí za to navštíviť Rešovské vodopády, ktoré patria v Česku k najkrajším, alebo vyhasnuté sopky v okolí Bruntálu.

Najväčší lyžiarsky areál v kraji nájdete v Jeseníkoch v Karlove pod Pradedom a Malej Morávke. Jazdia sem skibusy z Ostravy, Olomouca a Krnova a na zimnú dovolenku alebo jarné prázdniny tu panujú ideálne lyžiarske podmienky.

Obrázek rezortu není k dispozici
5 5 5
Detail
Tip partnera Moravskosliezsky kraj

Priznajte to. Fičíte si na bežkách a zrazu, z ničoho nič, možno pri pohľade na tú nekonečnú a skvelo upravenú trasu pred vami, vám hlavou preletí myšlienka: „Som ako Fourcade!“ Neriešte to! Takto si na bežkárskych tratiach v Beskydách a Jeseníkoch pripadá asi každý!

Ten úžasný pocit vlastnej dokonalosti (no tak priznajte si to aspoň v duchu) je daný dokonalými podmienkami, v ktorých ste sa ocitli. Je úplne jedno, či sa nachádzate v Beskydách alebo Jesenickej magistrále, a ktorý z takmer 900 perfektne upravených kilometrov práve schádzate. To, ako je tento rok rekordne rozsiahly bežkársky svet severnej Moravy a Sliezska dotiahnutý do najmenších detailov, a ako sa tu spája kúzlo prírodných scenérii s vizionárstvom miestnych prevádzkovateľov zimných športov, vás chytí za srdce. Vlastne za bežky...

Na bežkách sa môžete vydať po upravenej trase na najvyšší vrch Beskýd – Lysú horu, okolo Bukovca alebo turistickej chaty Ostrý v Těšínskych Beskydách. Alebo chcete zdolať najvyšší moravský vrch? Čo vám bráni? Strach, že na Pradědu zablúdite? Tak to vám nedovolí aplikácia Bežky Severná Morava, ktorú Moravsko-sliezsky kraj dotiahol – ako inak – do dokonalosti. Naplánujete si s ňou výlet, pozriete do interaktívnej mapy s podrobným popisom trasy alebo rovno na zábery webkamier. Zistíte, kde najbližšie sa zahrejete a ochutnáte niektorú z regionálnych špecialít, ktorými je tento kraj vyhlásený. Teraz sme od témy ľahko odbočili, ale to sa vám na spomenutých magistrálach vďaka premakanej aplikácii nestane. Veď tá vie všetko, aj to, kedy bola trasa naposledy upravená! Kúzlo? Nie. GPS zabudované do rolby pripravujúcej snehový terén. Bežkárom tu vychádzajú v ústrety aj lesníci, ktorí dávajú včas vedieť, kde je pre ťažbu dreva nutná obchádzka.

Všetky tieto technické vychytávky sa premietajú do presnosti máp bežkárskych tratí v internetovom sprievodcovi po severnej Morave a Sliezsku, vytvorenom krajskou destinačnou spoločnosťou Moravian-Silesian Tourism. Spoločnosť sa tiež stará o novú zimnú microsite, vďaka ktorej jednoducho zistíte všetko nielen o miestnych lyžiarskych a bežkárskych areáloch, ale aj o tom, ako si spestriť zimnú dovolenku v Moravsko-sliezskom kraji. V prípade, že sa s technologickými vychytávkami nekamarátite, nezúfajte. Mysleli tu aj na vás, preto mapu lyžiarskych areálov a zjazdoviek vytlačili. Nič vám nezabráni vyraziť na sneh vytvárajúci na kopcoch Beskýd hebkú a trblietajúcu sa vrstvu, pretkanú zjazdovkami a stopami bežkárov. Každý si môže na malý moment pripadať ako Martin Fourcade, rútiaci sa pre ďalšiu zlatú medailu. Nebráňte sa tomu ani vy. Len počítajte s tým, že vystreliť si budete môcť len sami zo seba.

NÁJDENÉ STREDISKÁ
Pomer zjazdoviek (km)
9 4.5 0.7
Skipas (deň/týždeň)
okolo 23 eur / 132 eur