Kronplatz

Pomer zjazdoviek (km)
52 42 25
Skipas (deň/týždeň)
51 eur / 269 eur
Sezóna
1. 1. 2019 – 1. 3. 2019

Ultimátna továreň na sneh korunovaná Zahou Hadid

Táto hora na severe Talianska je podľa nás dôkaz, že pánboh bol lyžiar. Pretože Kronplatz musel stvoriť sebe pre radosť. 119 kilometrov zjazdoviek, 32 supermoderných lanoviek, reštaurácia michelinského kuchára, 360° výhľad z vrcholu a múzeum navrhnuté femme fatale svetovej architektúry Zahou Hadid – to všetko na jedinom kopci. Kronplatz, alebo tiež Plan de Corones (pretože tu sa hovorí nemecky aj taliansky), je vďaka širokánskym červeným a modrým zjazdovkám ideálny pre pohodových lyžiarov a rodiny s deťmi, ale nebojte sa, na svoje si prídu aj profíci – čierne padáky tu majú tiež, skúste napríklad legendárnu Black5. Napríklad na čiernej trati Erta sa vlani išiel svetový pohár v alpskom lyžovaní.

Kronplatz funguje ako továreň na sneh – tento areál si ako prvý v Taliansku kúpil snehové delo (je to tridsať rokov a vtedy boli v okolí za bláznov) a dnes láka na 100 % garanciu snehu v sezóne. Že budete mať každé ráno nachystaný perfektne rezaný menčester, má na Kronplatzi na starosti 300 zamestnancov v trojzmennej prevádzke, 500 snežných diel a desiatky ratrakov riadených GPS lokátorom. Na jar tu dokonca usporadúvajú týždenný kurz jazdy s ratrakom, pretože čo viac si môže prepracovaný manažér alebo znudený investičný bankár priať, než skrotiť horu.

Okrem stovky kilometrov skvele upravených zjazdoviek tu však nájdete tiež unikátny mix kultúry a dizajnu. Priamo vo vrchole hory, ako korunu horského velikána vysokého 2 275 metrov, navrhla Zaha Hadid pre Reinholda Messnera dych vyrážajúci objekt s múzeom horolezectva. A o dvesto metrov ďalej, v starej budove lanovky, tohto roku v zime otvoria múzeum horskej fotografie Lumen, ktoré vo svojich útrobách zhltlo aj kongresovú halu.


Keď si dáte pauzu

Zájdite sa pozrieť do malebného mesta Bruneck, ktoré je priamo pod kopcom. Pozrite sa na Kronplatz a blízke štíty Dolomitov z vrchu pri vyhliadkovom lete vrtuľníkom alebo pri tandemovom lete na paraglajde, piloti lietajú aj v zime. Navštívte hrad Taufers a blízke vianočné trhy v Campo Tures. Kochajte sa výhľadom na hory a dajte si k tomu pohár Toroldega, obľúbeného vína kuchára a biznismena Riccarda Lucqueho, majiteľa reštaurácií Aromi.

Forbes tip: Kde bývať

V horskom hoteli Hubertus v Olangu, kúsok od dolnej stanice jednej z lanoviek na Kronplatz. Okrem luxusného wellness s hneď niekoľkými saunami tam majú tiež nadpozemský vyhrievaný skypool s výhľadom na Alpy aj Dolomity.

https://www.hotel-hubertus.com/


Kde sa najesť

Priamo na vrchole Kronplatzu tohto roku otvárajú reštauráciu AlpiNN v objekte múzea fotografie Lumen. AlpiNN je nový projekt Norberta Niederkoflera, trojhviezdičkového michelinského kuchára, ktorý pozdvihol do gastroneba neďaleký rezort Alta Badia (jeho reštaurácia Rosa Alpina aj tamojšie svahy tiež stoja za návštevu).

http://www.n-n.it/en/

Skvelé pre deti

Bezpečné široké zjazdovky a veľký výber tratí podľa náročnosti – od úplných začiatočníkov až po profíkov. Majú aj špeciálny oplotený snowpark pre výučbu detí.


Skvelé pre snoubordistov

Na 119 kilometroch zjazdoviek vinúcich sa okolo jedného obrieho kopca je hneď niekoľko tratí ideálnych pre snoubord. A k tomu bohatý snowpark rozdelený do niekoľkých sekcií, na tréning freestyle profíkov aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si chcú vyskúšať prvé skoky.


Čo so sebou

Sánky: Na Kronplatzi sú dve sánkarské dráhy.

Paraglajdingovú výbavu: Ak patríte medzi „padáčkarov“, nezabudnite si doma vybavenie, pretože tu sa lieta aj v zime. Štartuje sa priamo z vrcholu a pristáva dole pri lanovke, lietať sa tu dá pri severných smeroch vetra.