Obereggen

Pomer zjazdoviek (km)
9 32 7
Skipas (deň/týždeň)
46 eur / 243 eur
Sezóna
30. 11. 2018 – 22. 4. 2019

Hory so špičkovým dizajnom

Nad údolím Eggentalu, na úpätí úchvatného masívu Latemaru, teda mliečneho mora, leží ľadové kráľovstvo. Vzduch je tam iskrivý, zjazdovky široké, že zrýchlia tep každého milovníka carvingového oblúka, a miestni ratrakári každým rokom získavajú ďalšie a ďalšie ocenenia za perfektne upravený menčester. K tomu pripočítajte útulné horské chaty a slnkom zaliate svahy s traťami všetkých náročností, ktoré vedú až do susedného údolia Val di Fiemme, a musí vám zákonite vyjsť, že toto miesto patrí medzi tie zasľúbené zimným športom a slastným lyžovačkám. Užiť si ich môžete aj po západe slnka, keď máte chuť predĺžiť si deň, čaká tu na vás okrem nočného lyžovania tiež sánkovanie za svitu mesiaca alebo nočný snowpark. Tých slastí pre potechu duše aj tela je tu ešte viac – panoramatické výhľady na úctyhodné Dolomity a miestne divy prírody dopĺňa moderný dizajn novej Berghütte Oberholz, horskej chaty na hornej stanici lanovky pod štítmi Latemaru vo výške 2 100 metrov nad morom. Stavba, z ktorej dýcha symbióza starého a nového, vzbudila rozruch v architektonickom svete a životu tohto priateľského horského rezortu dala nový impulz. A nielen kvôli tomu stojí za návštevu.


Keď si dáte pauzu

Opaľujte sa na slnečných terasách miestnych horských chát a Almov. Určite nevynechajte prechádzku pod Latemarom, trasy pre chodcov sú tu upravované aj v zime. Choďte sa pozrieť na horské jazero Carezza, aj v zime vyniknú jeho neobvyklé farby. A s pohárom dobrého vína pozorujte, ako zapadajúce slnko čaruje na Rosengartene. V druhej polovici marca si nenechajte ujsť sviatok všetkých mäsožravcov, festival Beef & Snow, keď v miestnych reštauráciách a horských chatách pripravujú špeciality z kráv a býčkov, ktoré cez leto spásali voňavú trávu a bylinky na zjazdovkách.

Forbes tip: Kde bývať

Ak fandíte dojazdu na lyžiach až pred dvere hotela a rozmaznávanie sa v rozľahlom spa, skúste Hotel Cristal priamo pri päte lanovky. V modernej prístavbe ponúka všetko, čo od dobrého hotela čakáte – príjemný dizajn, luxusný wellness, saunu s výhľadom na hory a slnečnú terasu.

https://www.hotelcristal.com/en


Kde sa najesť

Oberholz Berghütte nesmiete minúť, aj keby ste si tam mali dať iba kávu. V tejto horskej chate s tromi sklenenými stenami smerujúcimi na západ sa prelínajú odkazy na skromnosť alpských útulkov s pocitom luxusu, ktorý vás objíme, hneď ako vstúpite dovnútra. Cez veľké sklenené steny môžete obdivovať krivky hôr okolo, ruch na zjazdovke aj západ slnka za oknami. Môžete si k tomu dať niektorú z miestnych špecialít – skúste napríklad carpacio z jeleňa alebo domáce teľacie ravioly so šalviovým maslom. V údolí Eggentalu je niekoľko ďalších zastávok, ktoré by gurmán nemal minúť. Skúste Ganischgerhof, z jeho terasy je najkrajší výhľad na pohorie Rosengarten. Platzl Mountain Lounge v Obereggene má zase najlepšiu pizzu v okolí a skvelú kávu. Z horských chát ešte zájdite do maličkej Weigler Schupf, kde varia najlepšie spaghetti carbonara a alpský Kaiserschmarrn. A Baita Gardoné je pre všetkých milovníkov dobrého jedla a pitia.

http://www.oberholz.com

Skvelé pre deti

V Obereggene majú lyžiarsky Miniclub pre deti už od troch rokov, staršie deti sa vyšantia v parku Schneehaus, pod dohľadom inštruktorov môžu trénovať v Yeti Kinderpark. V dolnej stanici lanovky je park Brunoland, ktorý láka na tubingovú dráhu a snehové vlny.


Skvelé pre snoubordistov

Miestny snowpark uchváti aj profesionálnych snoubordistov a milovníkov freestylu. Niekoľkokrát získal ocenenie za najlepší snowpark v Taliansku a stavia ho slávny F-Tech.


Čo so sebou

Teplé ponožky: Úpätie Latemaru je ako stvorené pre zimné prechádzky, trasy sú tu upravené a nepotrebujete snežnice ani iné špeciálne vybavenie. Stačí vyjsť lanovkou hore a obdivovať krásu hôr aj bez lyží.

Snežnice: S nimi môžete objavovať divočinu mimo upravených trás a vyraziť aj do hlbokého snehu. Skúste napríklad okružnú trasu z Epicher Laner Almu, trvá asi tri hodiny.

Bežky: Skalný masív Latemaru a výhľady na Rosengarten rozbúšia srdce každého športovca. Členité terény a nie také veľké prevýšenie, celkovo 100 kilometrov tratí okolo Lavazé a Nova Ponente – tu sa nudiť rozhodne nebudete.