Val Gardena

Pomer zjazdoviek (km)
52 105 18
Skipas (deň/týždeň)
50 eur / 269 eur
Sezóna
6. 12. 2018 – 7. 4. 2019

Zjazdovky v srdci Dolomitov

Tu medzi horskými velikánmi jednoducho stratíte reč. Pretože dych vyrážajúce pohľady na rozoklané štíty Dolomitov človeka napĺňajú posvätnou úctou k prírode, ktorá túto nádheru stvorila. Okolo vás sa týčia žiletky Sassolunga a obrí masív Selly a už len zostáva poddať sa tomu svrbeniu a obuť si lyže. Vo Val Gardene prepája systém lanoviek centrá dedín s vrcholkami okolitých hôr a táto sieť 175 kilometrov lyžiarskych lákadiel sľubuje, že sa tu nebudete nikdy nudiť. Toto údolie je tiež najlepším miestom, kde môžete začať slávny lyžiarsky okruh Sella Ronda, ktorý by mal aspoň raz za život skúsiť každý nadšený lyžiar. Lanovky navyše Val Gardenu prepájajú s okolitými strediskami v rámci skipasu Dolomity Superski, a tak je toto miesto lyžiarskym rajom v srdci Dolomitov. Uspokojí aj tých najtvrdších hardcore lyžiarov, napríklad niekoľkými časomierami na trati, kde sa môžu pomerať s profíkmi, alebo svetoznámou zjazdovkou Saslong, ktorá patrí k tým najprudším v Alpách a každý rok sa tu konajú preteky v zjazde a super-G.


Keď si dáte pauzu

Kochajte sa malebnými dedinkami St. Cristina, Ortisei a Selva di Val Gardena, je sa na čo dívať, aj preto je celá oblasť zapísaná na zoznam UNESCO. Vyrazte na zimnú prechádzku od Monte Pana na úpätí Sasso Lunga cez údolie Plan de Cunfin a choďte až k malebnému Seiser Almu, cestu späť si skráťte lanovkou Florian. V polovici marca nezabudnite na rockový festival Rock the Dolomites, keď sa do Val Gardene schádzajú kapely z celého sveta.

Forbes tip: Kde bývať

Skvelých miest na bývanie je vo Val Gardene nespočetné množstvo, chápte, toto miesto turizmom žije už dlhé desiatky rokov. Ak však chcete skúsiť niečo naozaj výnimočné, ubytujte sa v útulku umelcovom, v Artefugiu. Tieto lofty z bývalého ateliéru vytvoril Aron Demetz ako eklektickú zmes starého, moderného, dizajnového s morom umenia a štipkou gýču. Wow efekt a výhľad na vrcholky hôr zaručený.

https://www.artefugium.it/en/


Skvelé pre snoubordistov

Val Gardena ponúka luxusné možnosti vyžitia tým, ktorí jazdia na dvoch doštičkách, aj tým, ktorí sa radšej vyšantia na jednej doske. Snoubordisti si tu užijú hneď dva veľké snowparky. Piz Sella ponúka tri veľké rampy, boardercross a snežný tunel. Vyšantia sa tam aj začiatočníci a rodiny s deťmi. V rámci programu Val Gardena Super Freestyle môžete každú stredu a sobotu trénovať so snoubordovými profíkmi nové skoky a triky, registrovať sa môžete v miestnych lyžiarskych školách.

Čo so sebou

Plavky: Rôznych spa a wellness hotelov je vo Val Gardene nespočetne. Na uvoľnenie svalov po lyžovačke skúste veľký bazén Mar Dolomit alebo senný kúpeľ.

Skialpy: Val Gardena a vlastne celé Dolomity sú rajom pre skialpinistov. V turistickom centre v údolí vám poradia hneď niekoľko obľúbených trás, môžete si dať tiež legendárnu Sella Rondu na skialpoch, aj keď to bude o dosť náročnejšie.


Skipas a jeho rozsah

Je súčasťou Dolomiti Superski, ktorý platí i v mnohých iných strediskách (dohromady 420 lanoviek a vlekov).