Krkonoše

Športom číslo jeden v Krkonošiach v zime je lyžovanie. Krkonoše a tunajšie lyžiarske areály ponúkajú vysoký štandard služieb, ktorý znesie porovnanie so zahraničnými strediskami. Krkonoše majú každému čo ponúknuť, od prvých nesmelých pokusov sotva chodiacich detí po skúsených lyžiarov a snoubordistov. Lyžiarske požičovne a školy pre najmenších a menej skúsených, snowparky pre odvážnejších, nočné lyžovanie pre romantikov. A ak zjazdovky vymeníte na nejaký čas za bežky, české najvyššie hory vám ponúknu stovky kilometrov upravovaných bežeckých stôp. Vyberte si z nasledujúcich možností a užite si mrazivé a krásne slnečné dni na lyžiach.

Obrázek rezortu není k dispozici
5 5 5
Detail
Tip partnera Peak Performance

Ako sa obliecť na hory?

Keď už za sebou máte príjemné rozhodnutie, že sa vyberiete lyžovať, prichádza na rad otázka, čo so sebou. Rozhodli ste sa vyskúšať freeride? Prepadli ste súčasnému trendu skialpinizmu? Alebo si najradšej užívate carvingový oblúk na upravených trasách? Každá aktivita si žiada svoje, ale niečo majú zároveň aj spoločné.

Základom je prvá vrstva, resp. base layer, ktorá má zahriať, odvádzať vlhkosť, rýchlo schnúť a byť vašou druhou kožou. Pre správnu funkčnosť a maximálny komfort je dôležité zloženie materiálu. Často sa používa napríklad Thermocool alebo merino vlna. Výhodou vlny je, že hreje, a v prípade, že sa trochu spotíte, je odolná proti zápachu. Myslite však na to, že pod takýmto funkčným oblečením by ste nemali mať bavlnenú spodnú bielizeň, pretože tým narušíte správnu funkčnosť. Základnou vrstvou už dávno nie je len nudná termobielizeň. Naopak, v dnešnej ponuke sú kúsky, ktoré jednoducho zladíte so strednou vrstvou.

Stredná vrstva, resp. mid-layer je ale široký pojem. Záleží na vonkajších teplotách, hornej vrstve a vašich preferenciách. Váš komfort by mal byť na prvom mieste, takže nesmie chýbať pružný materiál opäť s prímesou funkčných materiálov. Môžu to byť mikiny tiež v kombinácii s merino vlnou alebo obľúbené „hybridky“. Sú to super ľahké rozopínajúce bundy, ktoré majú na najnáchylnejších častiach tela (trup, chrbát, predlaktie) perovú výplň.

Pomaly sa dostávame k vrchnej vrstve – bunde a nohaviciam. Tu je potrebné položiť si otázku, aký je váš štýl. Patríte medzi športovejších lyžiarov a chcete sa cítiť maximálne pohodlne za každého počasia? Máte radi funkčný minimalizmus a ešte k tomu všetkému švédsky? Značka Peak Performance vám bude vyhovovať. Gore-texové bundy a nohavice vás ochránia pred metrovým prachovým snehom aj mokrou lanovkou. Podstatou je membrána, ktorá obsahuje viac ako 1,4 miliardy mikroskopických pórov na centimeter štvorcový. Tieto póry sú 20 000 krát menšie ako kvapka vody, ale 700 krát väčšie ako molekula vodnej pary. Membrána Gore-Tex® je vďaka tomu z vonkajšej strany nepremokavá, ale z vnútornej strany umožňuje odvádzanie potu. Vodný stĺpec môže byť až 28.000mm, takže odolnosť voči nepriaznivému počasiu je zaručená.

Ak ste radi v teple, siahnite po perových bundách. Ideálne zloženie je najčastejšie pomer kačacieho a prachového peria 90/10. Na trhu sa objavujú už aj bundy, ktorých kapucňu si môžete nasadiť aj cez prilbu, aby vám nikde nefúkalo. Existuje aj unikátny systém sťahovania Boa®, pri ktorom jedným otočením gombíka nastavíte kapucňu tak, aby vám presne padla. 1 kliknutie = 1mm. Dá sa to nastaviť rýchlo, presne a len jednou rukou. Lyžiarske nohavice sú kapitola sama o sebe. Medzi súčasné trendy v dámskej kolekcii patria upnuté softshellové nohavice s vysokým pásom a odolným povrchom proti mokrému snehu či vetru. Pri nohaviciach rovnako nezabúdajte na pohodlie, hlavne na voľnosť pohybu pri správnom lyžiarskom postoji. Príjemný pocit, padnúci strih a štýlový design sa vám bude hodiť aj na apres-ski.

NÁJDENÉ STREDISKÁ
Pomer zjazdoviek (km)
2.9 1.7 0.9
Skipas (deň/týždeň)
okolo 20 eur / 102 eur
Pomer zjazdoviek (km)
7.3 13.4 3.7
Skipas (deň/týždeň)
okolo 39 eur / 200 eur
Pomer zjazdoviek (km)
7.5 4.8 1.4
Skipas (deň/týždeň)
okolo 25 eur / 120 eur
Pomer zjazdoviek (km)
19.3 23.1 1.2
Skipas (deň/týždeň)
okolo 31 eur / 160 eur