Krušné hory

Krušné Hory sa tiahnu pozdĺž severozápadnej hranice Česka s Nemeckom a zažili toho už dosť. Keby mohli, rozprávali by príbehy o striebornej horúčke, podzemí s nekonečnými šachtami, ale tiež o povojnovom vysídľovaní Nemcov alebo likvidácii politických väzňov v jáchymovských doloch. Osid hôr píše ich nevídané nerastné bohatstvo a záujmy ťažiarov. Odnepamäti sa tu ťažilo striebro, cín, olovo, meď a železo. V 20. storočí sa pridal urán.

Objavy z tohto mineralogického raja ovplyvnili aj svetové dejiny. Práve v jáchymovskom smolinci našli Marie a Pierre Curieovi v roku 1898 silne rádioaktívne rádium, ktoré o 12 rokov neskôr spolu s polóniom dokázali z odpadového materiálu izolovať. V roku 1906 vznikli v Jáchymove prvé radónové kúpele na svete.

Krušné hory už nie sú ťažbou znetvorenou mesačnou krajinou. Na ich rekultivácii sa značne pracuje. Rovnako ako na rozvoji a prepojení sasko-českého turizmu. Svojou krásou pripomínajú Šumavu a ponúkajú desiatky lyžiarskych areálov, náučných chodníkov a trás. Vydajte sa na divoký severozápad!

Obrázek rezortu není k dispozici
5 5 5
Detail
NÁJDENÉ STREDISKÁ
Pomer zjazdoviek (km)
17.3 10.4 3.8
Skipas (deň/týždeň)
okolo 29 eur / 155 eur