Klínovec

Pomer zjazdoviek (km)
17.3 10.4 3.8
Skipas (deň/týždeň)
okolo 29 eur / 155 eur
Sezóna
december - apríl

Prepojené Krušné hory

Najväčší krušnohorský lyžiarsky areál v posledných rokoch veľa modernizuje. Veľkou novinkou pre sezónu 2018/19 je spojenie so susedným areálom Boží Dar – Neklid prostredníctvom prepájacej modrej zjazdovky. Tá vedie z vrcholu Klínovca k spodnej stanici lanovky na Neklide a z Neklidu k spodnej stanici lanovky Prima Express. Takže už žiadne prechádzanie skibusom, teraz už pekne po snehu.

Trate spojeného areálu teraz merajú spolu 31,5 kilometra a celý lyžiarsky komplex obsluhuje päť lanoviek, z toho dve s oranžovou krycou bublinou.

Ak sa sem vydáte na viac než jeden deň, môžete si na jeden skipas zalyžovať aj v Nemecku. Viacdňové skipasy platia aj pre susedný lyžiarsky areál Fichtelberg. V rámci InterSkiregionu Fichtelberg – Klínovec tak región ponúka spolu 47 kilometrov zjazdoviek, jednu kabínovú lanovku, šesť sedačkových lanoviek a 15 vlekov. Spojenie medzi areálmi zaisťuje skibus, ktorý je zadarmo, rovnako ako parkovanie.

Na Klínovci sa tohto roku okrem prepájania tiež rozširovalo. Modrá zjazdovka Dámska má po novom v niektorých miestach až 40 metrov, čo sú na Česko celkom slušné rozmery. Do šírky sa rozopäla taktiež červená zjazdovka Pařezovka.

Areál počíta s milovníkmi freestylu aj freeridu. Pre prvých menovaných je k dispozícii Cool Funpark s prekážkami a skokmi a snowpark na Neklide pre zdatnejších jazdcov. Pre druhých menovaných zas dva kilometre neupravovaných zjazdoviek s prírodným snehom.

Necelé tri kilometre od kruhovej križovatky v centre Jáchymova je nové parkovisko zadarmo pre niekoľko sto áut. Tí, ktorí prichádzajú v smere od Karlových Varov a Plzne, tak ušetria asi pätnásť kilometrov po horských cestách. Z parkoviska vás na vrchol Klínovca vyvezie nová štvorsedačková lanovka. Pri jej spodnej stanici nájdete multifunkčnú budovu s požičovňou a lyžiarskou školou. Ďalej potom detský skipark s rozprávkovými figúrkami a ďalšími atrakciami a taktiež dvoma dopravnými pásmi. Deti si potom môžu odpočinúť v novej herni v tesnej blízkosti parku.

 


Keď si dáte pauzu

V tesnej blízkosti lyžiarskeho areálu leží kúpeľné mesto Jáchymov. Jeho historické centrum zo šestnásteho storočia je mestskou pamiatkovou zónou. Môžete tam navštíviť tamojšiu Kráľovskú mincovňu, múzeum, ktorého stála expozícia ukazuje históriu mesta alebo ako sa ťažilo striebro. Dozviete sa tu tak o časoch najväčšieho rozmachu jáchymovskej razby mincí. 

http://www.mestojachymov.cz/muzeum-kralovska-mincovna/d-2622


Forbes tip: Kde bývať

Ak chcete zažiť trochu dobrodružstva, môžete sa ubytovať priamo na vrchole Klínovca vo výške 1 244 metrov nad morom v tesnej blízkosti veže v nedávno vybudovanej chate Na Klínovci. V chate môže bývať šesť až sedem ľudí, príjazdová cesta a parkovanie priamo na vrchole Klínovca je celoročne prístupné s parkovacou kartou, ktorú hostia budú mať k dispozícii.

https://www.chataklinovec.com/


Tip na výlet

Do Nemecka je to z Klínovca naozaj kúsok. Môžete sa tam vydať za poznaním, na nákupy alebo na bežky. Napríklad v prihraničnej obci Rittersgrün nájdete múzeum úzkokoľajových vlakov, ako aj bežecké trasy. Múzeum je od novembra do marca otvorené od utorka do nedele od 10.00 do 16.00 hod.

http://www.schmalspurmuseum.de