Bormio

Pomer zjazdoviek (km)
24 59 6
Skipas (deň/týždeň)
27 eur / 151 eur
Sezóna
1. 12. 2018 – 19. 4. 2019

Biela hora s horúcimi prameňmi

Lyžiarsky rezort zahŕňajúci Bormio a susednú Santa Caterinu a San Colombano leží priamo pri švajčiarskych hraniciach a spadá do širšej oblasti Alta Valtellina. Tu, v najsevernejšom cípe Lombardie, nájdete poloprázdne dlhé a slnečné svahy Cima Biancy, bielej hory, a pod ňou malebné starobylé mesto Bormio zovreté medzi trojtisícovkami. Cima Bianca ponúka vysoké prevýšenie a dlhé, členité, stredne ťažké trate, ktoré môžete zísť do medzistanice alebo až nadol do mesta. Alta Valtellina je ideálna oblasť aj pre milovníkov prašanu, tak skúste aj lyžovanie vo voľnom teréne, dohodnúť si tu môžete aj freeridových inštruktorov. Lyžovanie nad Bormiom navyše môžete kombinovať aj so skĺznutím sa na blízkom ľadovci pri Passo Stelvio, s náročnejšími svahmi na Santa Caterine a San Colombane a hlavne za kopcom čaká ďalší skvelý rezort, Livigno, kde môžete lyžovať na rovnaký skipas.

Biela hora a nedotknutá príroda okolo aj historické mestečká v údolí ponúkajú aj ďalšie pôžitky, nielen tie športové. Okolo Bormia vyviera hneď niekoľko termálnych prameňov, takže ak preferujete relax v horúcich kúpeľoch a lyžovanie odmenené luxusným wellnessom, toto je destinácia pre vás.


Keď si dáte pauzu

Kochajte sa krásami starobylého Bormia. Dohodnite si tandemový let na paraglajde z Cima Bianca. Rozhodne navštívte miestne termálne pramene.

Forbes tip: Kde bývať

To je jednoduché. Nie je lepšie miesto, kde sa v Bormiu ubytovať, než priamo v miestnych termálnych kúpeľoch. V hoteli na vás dýchne história a svoje skrehnuté kosti z celodennej lyžovačky tu môžete naložiť do elegantných bazénikov s termálnymi prameňmi. Vyberte si medzi hotelom Bagni Nuovi, ktorý je novší, secesne vyzdobený a trochu honosnejší, a hotelom Bagni Vecchi postaveným pri pôvodnej starobylej budove kúpeľov, kde môžete spať v historických, elegantne zrekonštruovaných kamenných izbách. Obe miesta sú krásne a budete na ne dlho spomínať. Neobmedzený vstup do výnimočných termálov je, samozrejme, v cene.

https://www.qcterme.com/en/bormio/hotel-bagni-vecchi

https://www.qcterme.com/en/bormio/hotel-bagni-nuovi


Skvelé pre snoubordistov

V Bormiu nájdete menší snowpark na trénovanie skokov a trikov, ale hlavne skvelé možnosti pre freeride v prašane medzi hrebeňmi trojtisícoviek.

Čo so sebou

Výbavu na freeride: Ak máte radi svahy neohraničené zjazdovkami a holdujete prašanu, tak si so sebou do Bormia nezabudnite zbaliť vybavenie, pretože tu v troch tisícoch v oblasti Vallone si užijete freeride vyše hlavy (dúfame teda, že nie doslova). Vybavenie vrátane povinnej lavínovej lopaty, sondy, batohu a vyhľadávača sa dá v Bormiu tiež zapožičať.

Plavky: Rozhodne si ich zabaľte, pretože táto oblasť je pretkaná horúcimi žriedlami a v Bormiu je hneď niekoľko miest, kde sa môžete rozvaliť v horúcom kúpeli. Miestne QC Terme jednoducho nemôžete vynechať.

Paraglajdingovú výbavu: Ak patríte medzi „padáčkarov“, vezmite si výbavu so sebou, pretože na Cima Bianca sa lieta aj v zime. Z mierneho svahu môžete odštartovať s lyžami aj snoubordom na nohách.