Livigno

Pomer zjazdoviek (km)
30 65 20
Skipas (deň/týždeň)
43 eur / 222 eur
Sezóna
1. 11. 2018 – 1. 5. 2019

Nákupy na lyžiach

Toto lyžiarske stredisko v severnej Lombardii leží priamo pri švajčiarskych hraniciach a vyniká nad inými v Alpách dvoma vecami. Po prvé je tu duty free zóna, takže sa môžete odviazať pri svojich nákupoch a neutratíte toľko. Alkohol, najnovšie gadgety ani benzín do zásoby sem rozhodne nevozte – to všetko tu kúpite výrazne lacnejšie než doma alebo inde po ceste. Toto všetko je však bonus navyše – aj tak sem väčšina ľudí mieri za tým hlavným, za snehom. A to je tá druhá vec, ktorou Livigno vyniká. Vyše sto kilometrov skvele upraveného menčestra a k tomu kilometre a kilometre vyhradené pre divokú jazdu v prašane. Tu sa môžete vrátiť k lyžiarskym koreňom. Navyše sa v Livignu lyžuje dlhšie než v okolitých strediskách. Tento rezort zovretý medzi kopcami, ktorému sa hovorí malý Tibet, si totiž drží dobrú kvalitu snehu aj neskôr na jar, keď už inde sezóna skončila. A to navzdory slniečku, ktoré v tom čase už príjemne hreje. To je navyše pre Livigno typické, miestna mikroklíma zaisťuje krásne počasie po väčšinu sezóny, slnko tu koniec koncov majú aj v znaku. Od začiatku apríla do konca sezóny v máji navyše v Livignu ponúka k hotelovému pobytu dlhšiemu než štyri dni skipas zadarmo. A to už sa vyplatí aj preto, že tento lyžiarsky rezort často víťazí v anketách o najlepšiu taliansku lyžovačku.


Keď si dáte pauzu

Urobte si výlet na požičanom snežnom skútri, alebo otestujte jazdu na fatbiku, snežnom bicykli. Kochajte sa zo slnečnej terasy výhľadmi na okolité hory, samozrejme, s pohárom bombardina – to je tu skoro povinnosť, pretože túto horúcu sladkú parádu v Livigne vymysleli a odtiaľ sa rozšírila do après-ski po celom svete. Zájdite do susedného Bormia, ktoré je o údolie vedľa a majú tam úžasné termálne pramene.

Forbes tip: Kde bývať

Ak preferujete súkromie a radi sa o seba staráte sami, zabookujte si Les Fleurs Bleues. Jednoduché, no elegantné apartmány navrhnuté svetovými architektmi, kde na vás dýchne alpská pohoda a teplo z kozuba. Ak sa radi nechávate obsluhovať v hoteli, vyberte si hotel Sporting so sviežim dizajnom a pekným veľkým spa doplneným o atrakcie pre deti.

https://www.lfblivigno.com/lesfleursbleueschaletswholivigno.html

https://www.hotelsportinglivigno.com/en/


Skvelé pre deti

V Livignu majú veľký snowpark postavený do tvaru snežného hradu a viacero miernych svahov bezpečných pre deti. Navyše tu ponúkajú rodinné týždne, keď vo vybraných termínoch nemusíte dieťaťu platiť ubytovanie a k tomu dostane aj skipas, lekcie lyžovania a zapožičanie vybavenia zadarmo.

Skvelé pre snoubordistov

Na svahoch Livigna majú kilometre tratí vyhradené pre freeride, a keď vás omrzí lyžovanie v prašane, zabavíte sa v miestnom snowparku. Mottolino tohto roku vyhralo ceny za najlepší snowpark v Taliansku – aj vďaka tomu, že tu vedia celú dráhu udržať v perfektnej kondícii až do posledných aprílových dní. A ocenenie získal aj snowpark Carosello 3000.


Skipas a jeho rozsah

V rozšírenej verzii platí pre celú lyžiarsku oblasť Alta Valtellina, teda i pre susedné rezorty Bormio, Santa Caterina a San Colombano.


Čo so sebou

Výbavu na freeride: Ak máte radi svahy neohraničené zjazdovkami a holdujete prašanu, tak si so sebou do Livigna nezabudnite zbaliť vybavenie, pretože tu majú špičkové podmienky na freeride. Len nezabudnite na povinný lavínový vyhľadávač, lopatu, sondu a lavínový batoh.

Plavky: V Livignu nájdete najvyššie položený akvapark v Európe, okrem toboganov pre deti tam majú aj sauny a turecké kúpele, vírivky a bazén so slanou vodou.

Snežnice: Trás pre nadšených peších turistov tu majú aj v zime hneď niekoľko, na snežniciach sa budete môcť pustiť aj mimo upravených chodníkov. Využite možnosti treku s miestnymi horskými vodcami.

Bežky: V Livignu sa jazdia aj tradičné bežkárske preteky Sgambeda, takže nemajte obavy, tu majú trate na prebehnutie sa na lyžiach pripravené – a to aj skoro pred tým a dlho po tom, ako inde už nie je sezóna.