Val Thorens

Pomer zjazdoviek (km)
29 30 7
Skipas (deň/týždeň)
62 eur / 354 eur
Sezóna
17. 11. 2018 – 8. 5. 2019

Najvyššia lyžovačka v Troch údoliach

Val Thorens je vrcholom toho, čo môžete v lyžovaní zažiť. A nielen preto, že je so svojou výškou 2 300 metrov nad morom najvyššie položeným európskym skirezortom. Je tiež súčasťou Troch údolí, jednej z najväčších lyžiarskych oblastí na svete, prepojenej do komplexu viac než 600 kilometrov tratí. I samotné Val Thorens však vezme dych. Svojej vysokej polohe vďačí za perfektné snehové podmienky až dlho do jari, zjazdy si tu užijete pod ľadovcami na holých nezalesnených pláňach, na svahoch, ktoré sa okolo Val Thorens otvárajú ako amfiteáter. Miestne svahy nadchnú hlavne zdatných lyžiarov, ale otvorení sú tu všetkým. V miestnom rezorte navyše ponúkajú aj asistované jazdy na upravených lyžiach a zjazdových autíčkach pre telesne postihnutých.

Keď už by ste potrebovali zmenu, môžete vyraziť do jedného zo susedných údolí, výhoda Trois Vallées je, že sú kompletne prepojené lanovkami, nemusíte vôbec zložiť lyže. Na Val Thorens nadväzujú strediská Les Menuires, Méribel, La Tania a superluxusný Courchevel. V Troch údoliach nájdete hotely a apartmány priamo na svahoch, dvojtisícové prevýšenie a dlhé zjazdovky, ktoré uspokoja aj pretekárskych lyžiarov. Tento komplex je taký rozsiahly, že sa ani nepokúšajte ho prejsť za deň. Budete mať čo robiť aj týždeň. Pár tipov, čo neminúť: Najdlhšia zjazdovka vo Val Thorens meria 12 kilometrov a má prevýšenie 1 400 metrov. Najťažší je polkilometrový Couloir Emile Allais v Courcheveli, Piste Leo Lacroix v Les Menuires alebo šesťkilometrový Combe de Caron vo Val Thorens.


Keď si dáte pauzu

„Preleťte“ sa namiesto zjazdu nadol. Vo Val Thorens vedie medzi dvoma lanovkami obria zipline, lanová dráha zavesená v nadmorskej výške 3 000 metrov nad morom, ktorá údolie spája so susedným Orelle. Dve minúty letíte pripútaní na lane rýchlosťou až sto kilometrov za hodinu. Ak sa radšej držíte pri zemi, tak skúste zimné potápanie pod ľadom. Svet pod zamrznutou kôrou ľadového jazera Lac du Lou môžete s inštruktorom okúsiť, aj ak ste sa ešte nikdy nepotápali.


Forbes tip: Kde bývať

Luxusných hotelov a chaletov je vo Val Thorens veľa (nesklame vás napríklad La Datcha s vlastným simulátorom Formuly 1), ak však hľadáte miesto s puncom „niečoho iného“, odporúčame hotel Pashmina Le Refuge a noc strávenú v nafukovacej bubline. Táto variácia na iglu s panoramatickou priehľadnou stenou vás očarí posteľou plnou kožušín a sudom s horúcou vodou na súkromnej teraske hneď vedľa vašej bubliny.

http://www.hotelpashmina.com/en/


Skvelé pre snoubordistov

Miestny snowpark má dokopy 70-tisíc metrov štvorcových a pripravené sú v ňom tak trasy pre deti a freestylových nováčikov, ako aj poriadne ostré rampy pre profíkov.

Čo so sebou

Skialpy: Synchronizujte budíček s vychádzajúcou Zorničkou a vyrazte na nočno-ranný výlet na skialpoch. Kochanie sa východom slnka je v cene a celá akcia sa končí spoločnými raňajkami.

Potápačskú výbavu: Ak máte skúsenosti so zimným potápaním, tak si svoje vybavenie nenechávajte doma. Na blízkom jazere Lac du Lou sa môžete pozrieť pod ľadovú kôru na svet pod vodnou hladinou.

Freeridovú výbavu: Vyrazte do neupraveného terénu na luxusný prašan. Nezabudnite na povinnú lavínovú výbavu a zvážte možnosť vyraziť s miestnym sprievodcom.