Štyri údolia

Pomer zjazdoviek (km)
107 202 103
Skipas (deň/týždeň)
cca 64 eur / 287 eur
Sezóna
10. 11. 2018 – 22. 4. 2019

Keď nechcete týždeň zložiť lyže

Najväčšie švajčiarske stredisko 4 Vallées spája štyri údolia, kde vás čaká nespočetné množstvo zimných zážitkov. Úchvatné výhľady na Mont Blanc aj Matterhorn, mäkučký prašan a rozmanité divoké lyžovanie. V Štyroch údoliach ležia dva horské velikány a k nim vedie šesť navzájom prepojených stredísk: Verbier, Nendaz, Veysonnaz, Thyon, La Tzoumaz, Bruson. Šesť rezortov a každý iný a nad nimi do 3 330 metrov sa týčiaci Mont Fort a o niečo nižšie Mont Gelé. Tu aj za týždeň poctivého lyžovania budete mať čo robiť, aby ste jednu zjazdovku zišli dvakrát. S prevýšením dvetisíc metrov a celkovo 412 kilometrami tratí sú Štyri údolia miestom, kde si úplne každý lyžiar a snoubordista nájde to pravé. Uspokoja aj profíkov, napríklad čierna zjazdovka z Mont Fortu nadol do Gentianes je len pre tých najodvážnejších. Jedna z najťažších oficiálnych zjazdoviek v Európe sa začína ako neupravený padák s bubnami a končí v krásne rovnej vysústruženej spodnej partii. Zjazdíte raz, pamätať si ju budete do konca života. Ale nebojte sa, svahy a zjazdovky v Štyroch údoliach sú pestré a zalyžuje si tu naozaj každý, aj úplní začiatočníci. Len nečakajte stovky kilometrov menčestra ako napríklad v Zermatte, tu to majú radi au naturel. Veď Verbier je mekka freeriderov celého sveta. A tiež centrum miestneho nočného života, rezort s luxusnými butikmi aj reštauráciami a miesto, kde sa môžete buchnúť po vrecku. Zatiaľ čo vo Verbieri to žije na 200 %, a tento rezort a jeho zjazdovky môžu byť niekedy trochu preľudnené (alpskou prizmou, nie slovenskou), tak ostatné údolia sú pokojnejšie. Nendaz je ideálna destinácia pre rodinu. A cenovo prijateľný Thyon pre všetkých, ktorí nehľadajú luxus a majú radi pokoj a takú tú alpskú pohodu. Štyri údolia sú dobre zjazdné aj na jar – zatiaľ čo dole sa to už začína zelenať, hore stále leží prašan.


Keď si dáte pauzu

Urobte si výlet na snežniciach (ak nemáte vlastné, dajú sa v údolí požičať) alebo si zaspomínajte na zimné prázdniny a vybláznite sa na najdlhšej sánkarskej dráhe v tejto časti Švajčiarska. Má desať kilometrov a náčinie podľa vašich preferencií (či už fandíte saniam, bobom alebo lopatám) vám tu požičajú tiež.

Forbes tip: Kde bývať

Tentoraz sa vyhnite veľkým hotelom a vyberte si jednu z mnohých horských chát a chatiek, ktoré Štyri údolia ponúkajú. Oheň v kozube, súkromná sauna, obývačka s kožušinou a dosť miesta pre celú rodinu alebo desiatku priateľov. To by šlo, nie?

https://bit.ly/2TWrO9w


Skvelé pre deti

Štyri údolia ponúkajú vyše sto kilometrov zjazdoviek s miernym sklonom, takže deti alebo začiatočníci sa tu nebudú nudiť ani za týždeň. Ideálny pre rodinu s deťmi je rezort Nendaz, kam vedú mierne modré a červené trasy a kde nájdete rozľahlé chaty, kam sa vojde celá rodina, a tiež ihrisko priamo v dedine. Nendaz je vybavený aj funparkom pre deti a kotvami pre tých, ktorí s lyžovaním len začínajú.

Skvelé pre snoubordistov

Okrem toho, že je toto miesto zasľúbené freeridu – za stovkami kilometrov trás s prašanom sa sem jazdí z celého sveta – tak vo Verbieri majú aj jeden z najlepších švajčiarskych snowparkov.


Čo so sebou

Lavínovú výbavu: Verbier je raj freeriderov, konajú sa tu aj preteky Xtreme Verbier a Verbier High Five. Aj keď vyrazíte iba na pohodu, nepodceňte situáciu a vezmite si so sebou lavínový batoh, lopatu, vyhľadávač a lavínovú sondu.