Zermatt

Pomer zjazdoviek (km)
75 220 27
Skipas (deň/týždeň)
cca 81 eur / 368 eur
Sezóna
Celý rok

Lyžovanie pod vrcholom Matterhornu

Toto je najvyššie, kde si môžete v Alpách zalyžovať. Lanovky tu končia na dotyk od štvortisícoviek a sneh tu na svahu na dychtivých lyžiarov a snoubordistov čaká celý rok – aj keď najlepšie je to nad Zermattom, samozrejme, v zime, keď tu máte absolútne istotu snehu a ratrakári pre návštevníkov chystajú 322 kilometrov zjazdoviek všetkých úrovní. Môžete si navyše vybrať, či budete lyžovať na švajčiarskej, alebo talianskej strane Matterhornu v Cervinii.

Ideálne podmienky sú tu aj pre vyznávačov zimnej turistiky, napríklad na snežniciach. A aj keď má Zermatt povesť uhladeného strediska, odkiaľ fanúšikovia divokých a neupravených svahov utekajú napríklad do blízkeho Verbier, tak rezort pod Matterhornom má čo ponúknuť aj freeriderom (kde inde vyskúšať heliskiing?) a skialpinistom.

Najviac si tu však prídu na svoje milovníci klasického zjazdového lyžovania, pre ktorých je Zermatt skoro povinnou zastávkou, ktorú by si mali vo svojom lyžiarskom denníku aspoň raz za život odčiarknuť. Tí ocenia napríklad zjazd z Klein Matterhornu z výšky 3 883 metrov, ktorý je dlhý 17 kilometrov a má prevýšenie ťažko uveriteľných 2 300 metrov. Tento premiérový švajčiarsky rezort vysoko v horách ponúka tiež tie najlepšie scenérie, koniec koncov je obklopený hneď niekoľkými štvortisícovkami. A na svoje si tu prídu aj vyznávači luxusu. Poteší, že na všetkých lanovkách a časti zjazdoviek funguje Wi-Fi zadarmo. Pozor si však dajte na jednu vec – do Zermattu sa nedostanete autom. Miestni sa už pred päťdesiatimi rokmi rozhodli, že budú myslieť ekologicky a odmietli výstavbu veľkej cesty, ktorá by Zermatt spojila so svetom. A k ceduli Zermatt postavili zákaz vjazdu. Zásoby sem odvtedy dopravujú vlakom a podobne pricestujte aj vy.


Keď si dáte pauzu

Na aprés-ski zájdite do dekadentného The Vernissage (kino, bar, reštaurácia a galéria v jednom). Užite si špeciálnu fondue večeru s astronómom na observatóriu na Gornergrande, ktorý dokáže rozprávať nielen o hviezdach, ale aj o ich príbehoch na pozadí gréckej mytológie. A ak ste fanúšikmi železnice, rozhodne vyrazte na cestu vyhliadkovým ľadovcovým expresom (možno najpomalším rýchlikom sveta), ktorý spája Zermatt a St. Moritz a vedie cez 91 tunelov a cez 291 mostov vrátane ikonického Landwasserského viaduktu.

Forbes tip: Kde bývať

V Zermatte je nespočetne veľa luxusných adries na bývanie, ale penthouse dizajnéra Heinza Julena nad nimi aj tak vyniká. So zasklenou fasádou aj strechou a panoramatickým výhľadom na celé mestečko aj okolité hory vám toto miesto vezme dych.

https://bit.ly/2E2OuR8


Kde sa najesť

Zermatt je skoro povinný zárez nielen pre všetkých milovníkov vysokých hôr a dlhých zjazdov, ale tiež pre gurmánov na lyžiach (aj bez nich). Tento švajčiarsky rezort sa totiž preslávil aj ako destinácia s tými najlepšími a najprestížnejšími reštauráciami a klubmi v Alpách. Na večeru skúste michelinské Capri, štýlové Cervo alebo Chez Vrony pre gurmet zážitok s najlepším výhľadom. Môžete si najať aj sprievodcu, ktorý vás vezme na gurmánsku prechádzku po Zermatte. Alebo si povinné zastávky pre foodies prejdite virtuálne s týmto Forbes sprievodcom: https://www.forbes.com/sites/juyoungseo/2016/02/27/a-foodies-ski-resort-top-restaurants-in-zermatt-switzerland/#54a7e7fe7887

Skvelé pre snoubordistov

Malé a veľké skoky, U-rampy, zábradlia aj schody. Miestny snowpark pod Malým Matterhornom je vybavený pre všetkých, ktorí zábavu na doske berú veľmi vážne.


Čo so sebou

Skialpy: Obľúbená je napríklad trasa Haute Route, ktorá do Zermattu vedie zo Chamonix, a obídete na nej alpské velikány Mont Blanc a Matterhorn.

Niečo na seba: Ulice Zermattu pripomínajú módne mólo a niektoré miestne podniky majú prísny dresscode, preto si tiež zabaľte do kufra pár kúskov slušnejšieho oblečenia. Ale keď zabudnete a nebudete mať čo na seba, pohroma sa nekoná. Zermatt je plný módnych butikov.